Kom één minuut (online) in actie!

03/06/2025

In deze nieuwsbrief lees je hoe je online actie kan voeren tegen het Rijksmuseum en hun sponsorrelatie ING, onze eerste reactie op de val van het kabinet, geven we je een beeld van de actie bij NOS op het Mediapark afgelopen zaterdag, vertellen iets over XR Global Support en bieden we een interview met een van onze donateurs. Veel lees- en actieplezier!

Voer in één minuut actie vanaf je laptop

Doe mee aan de leukste en meest impactvolle LinkedIn-actie van het jaar: roep het Rijksmuseum op om te stoppen met ING als hoofdsponsor!

Vrienden van het Rijksmuseum leggen in een film uit waarom de sponsorrelatie met ING zo schadelijk is. We gaan hier binnenkort een LinkedIn-bericht van maken. Als deelnemer aan deze actie zorg jij ervoor dat deze film via LinkedIn zo wijd mogelijk verspreid wordt. Dit doe je door het LinkedIn-bericht te liken, erop te reageren of te delen. Zodat de hele kunst- en museumwereld begrijpt waarom het zo belangrijk is dat ons Rijksmuseum nee moet zeggen tegen ING!

Waarom is dit belangrijk?
ING is de meest vervuilende bank van Nederland en financier van de klimaatcrisis. Het Rijks verdient een sponsor die net zo zorgvuldig omgaat met de planeet als het museum met de Nachtwacht!

Doe mee en meld je aan!
Meld je aan voor de Rijks LinkedIn-actie Signalgroep of Whatsappgroep. Daarin leggen we de komende dagen stap voor stap uit wat je op LinkedIn kan doen om deze actie tot een groot succes te maken en het Rijks te helpen om te breken met ING.

Misbruik van culturele instellingen door fossiele industrie
Wil je meer weten over dit onderwerp? Lees het recent verschenen DeSmog-onderzoek met bewijs dat de fossiele industrie heel bewust sponsoring van culturele instellingen gebruikt om klimaatactie te vertragen en te ontkrachten.

Val kabinet
Met het vallen van het kabinet Schoof is Nederland verlost van de wurggreep van Wilders. Het is nu aan de andere partijen om zich niet weer te laten gijzelen door fascisme, racisme en het grootkapitaal.

  • Het is tijd dat de klimaatnoodtoestand wordt uitgeroepen en dat daarnaar wordt gehandeld.
  • Het is tijd om te kiezen voor sociale, intergenerationele en internationale rechtvaardigheid.
  • Het is tijd om te stoppen met steun aan regimes die mensenrechten schenden en genocide plegen.
  • Het is tijd om de koers te verleggen;
    • van door angst gestuurde uitsluiting, polarisatie, egoïsme en kortetermijnbelangen,
    • naar liefde, vertrouwen, verbinding, zorgzaamheid en échte rechtvaardigheid voor al het leven.

Check onze eventpagina om mee te doen!

NOS, wees eerlijk!
Op zaterdag 31 mei stonden we, gesteund door onze bondgenoten van de Palestinabeweging, vóór en óp het NOS-kantoor om eerlijke journalistiek te eisen. NOS zegt te streven naar ‘feitelijke berichtgeving‘, maar de omroep gebruikt misleidende frames, hanteert nepneutraliteit en presenteert een valse balans. Denk bijvoorbeeld aan het laatste ziekenhuis voor hart- en kankerpatiënten in Gaza dat, in de woorden van de NOS, ‘onbruikbaar is geworden‘, terwijl de juiste formulering zou zijn dat het is ‘vernietigd door Israël’. Of denk aan de vrolijke foto’s van mensen die ijsjes eten bij artikelen over extreme en dodelijke hittegolven.

Kritiek op journalistiek is geen aanval op de persvrijheid. Ook demonstraties zijn dat niet. Ieder mens heeft het recht en de plicht in actie te komen en rechtvaardigheid te eisen. Onze eis is redelijk en rechtvaardig: we eisen eerlijk nieuws dat recht doet aan wat er in de wereld aan de hand is. Iedereen moet op de hoogte kunnen zijn van de gevaren en verschrikkingen waarmee we te maken hebben, of dat nu over de klimaat- en ecologische crisis gaat of de genocide die Israël op de Palestijnen pleegt. Wij blijven terugkomen tot de NOS eerlijk nieuws brengt. Doe mee en sluit je aan!


Foto credit: James Petermeier (Insta: @thaddeus_photography_portraits)

Steun de moedige strijd van Inés en Julio tegen planeetplunderaar Glencore!
Deze maand komt Inés samen met Julio–die de getroffen gemeenschappen rond een kopermijn in Peru vertegenwoordigt–naar Europa om hun verhaal te doen bij de VN en om fondsen te werven voor hun strijd tegen Glencore.

Glencore is een van de meest destructieve en gewetenloze bedrijven ter wereld. Talloze mijnen van Glencore worden in verband gebracht met mensenrechtenschendingen en ecocide. Neem de kolen mijn El Cerrejón in La Guajira, Colombia. Daar worden omwonenden van hun land verdreven, raakt het drinkwater ernstig vervuild, en lopen mensen gevaar zodra ze zich uitspreken tegen de mijn. Zo ook Inés, die de Afro-Colombiaanse gemeenschap in de regio vertegenwoordigt. Samen met anderen vormt zij het collectief Resistencia Activa Ya!, dat vastberaden de strijd met Glencore aangaat.

Maar activisten die zich uitspreken tegen Glencore lopen grote persoonlijke risico’s, waaronder arrestatie en baanverlies. Schandalig! Tijd om Glencore ter verantwoording te roepen en onze bondgenoten te laten zien dat ze er niet alleen voor staan.

Je kan mee strijden door een financiële bijdrage te geven, zodat zij hun dappere strijd voort kunnen zetten. Glencore trekt zich weinig aan van wet- en regelgeving en beschikt over diepe zakken, zodat het de beste advocaten en lobbyisten in kan huren. Er is dus een behoorlijke spaarpot nodig voor de juridische strijd, help je mee? STOP GLENCORE

Interview met donateur John Stahls: ‘Ik vind het gruwelijk hard nodig dat er actie wordt gevoerd!’
XR is veel in het nieuws. Dat is cruciaal, want de wereld moet onze noodkreet horen! Daarom zijn we blij met elke rebel, ook die op de achtergrond, zoals John Stals, die vooral met zijn portemonnee rebelleert. En hij is dan juist weer heel blij met de mensen die actievoeren.

Al 50 jaar actief voor een betere wereld
John (73) is al een halve eeuw politiek actief: eerst als lid van de Communistische Partij van Nederland (CPN), later bij de vorming van GroenLinks en in de vakbeweging. Dat deel is wat hij noemt ‘het rood’. “Daarnaast ben ik steeds meer waarde gaan hechten aan het groen, daarom doe ik mee met vrijwel alle klimaatmarsen en klimaatwakes. Ik zou meer willen doen, maar ik heb al erg veel activiteiten. Wel ben ik gaan doneren, soms een wat groter bedrag en een vaste maandelijkse donatie.”

Actievoeren gruwelijk hard nodig
Op de vraag of hij met veel mensen over XR praat, zegt hij: “Ik kom daar graag voor uit, ja. Soms zijn mensen verbaasd, zelfs mijn eigen kinderen hadden het niet verwacht. Maar het heeft er wel toe bijgedragen dat mijn zoon bij de PvdA ging. Ik wil groen en rood blijven verbinden. De groene klimaatstrijd speelt zich af in een kapitalistische omgeving; het draait om kapitaalstromen en macht en dat wordt alleen maar erger. Daarom vind ik het gruwelijk hard nodig dat er actie wordt gevoerd!”

XR gaat goed met de dingen om
Op de vraag of hij bepaalde acties liever steunt dan andere, zegt John: “Daar heb ik geen specifieke gedachten bij; dat laat ik aan XR over. Het zijn verstandige mensen die de organisatie goed inrichten. Dat merk ik bijvoorbeeld bij de marsen waaraan ik deelneem: overal wordt goed over nagedacht, alles wordt goed voorbereid: de acties zelf en de ondersteuning. Ja, XR gaat goed met de dingen om.”

Ready to rebel?

Join the thousands of people that are already taking real meaningful action with Extinction Rebellion. Whoever you are or however much time you have, there is a place for you within our movement.

Join