Persbericht: Extinction Rebellion doet aangifte tegen geweld door particuliere beveiligers bij de Masters Expo in de RAI in december
Beveiligers van de miljonairsbeurs Masters Expo pleegden openlijk geweld en mishandelden geweldloze demonstranten.
Een groep demonstranten van Extinction Rebellion (XR) werd op 13 december 2025 met grof geweld weggeslagen en -gesleept bij de Masters Expo-beurs in de RAI, waar zij demonstreerden tegen het het onevenredig grote aandeel dat de superrijken hebben in de klimaatcrisis [1][2]. Bij het wegslepen werd exorbitant veel geweld gebruikt door particuliere beveiligers, verbaal ondersteund door de aanwezige zelfverklaarde ‘Masters of Greatness’.
Wat begon als een geweldloze, ludieke actie in de RAI waarbij demonstranten van XR-balonnen oplieten met fluitjes, en waar wat leuzen werden gescandeerd door een groepje demonstranten die op de vloer in de expo zaten, ontaardde in een geweldsexplosie waarbij particuliere beveiligers geweldloze en passieve demonstranten schopten, sloegen, van trappen afsleurden, hun kleren omhoogtrokken, en waar activisten in borsten en kruis werden gegrepen.
Particuliere beveiligers hebben niet meer bevoegdheden dan een willekeurige burger, aldus advocaat Willem Jebbink in de aangifte. “Het verwijderen (van demonstranten) had moeten worden overgelaten aan de politie. De wijze waarop cliënten zijn verwijderd levert openlijke geweldpleging en mishandeling op.”
Chilling Effect
“Het demonstratierecht is een groot goed” aldus woordvoerder Puk, “en als vreedzame demonstranten ongestraft weggeslagen kunnen worden door andere burgers, die toevallig een V’tje dragen en dus beter zouden moeten weten, gaat daar een afschrikwekkende werking van uit. Een beveiliger moet de wet kennen en zich er aan houden.”
Het rustig verwijderen van demonstranten door beveiligers, zonder fysiek contact, had gemakkelijk gekund, het gebeurde echter niet. Een van de aangevers verklaart dat een demonstrant van XR “zonder duidelijke aanleiding uit de groep werd geplukt door vier beveiligers en achter een hoekje tegen de grond gewerkt, en werd daar door deze beveiligers geslagen en geschopt, bij de keel gegrepen en de ogen ingedrukt.” Op beeldmateriaal is te zien dat de demonstrant op geen enkele manier een bedreiging vormde.
Op de vraag wat er van de aangifte wordt verwacht zegt Puk: “Wij gaan ervan uit dat onze rechten, net zoals de rechten van alle burgers beschermd worden door politie en justitie en dat er rechtvaardig wordt opgetreden tegen de beveiligers die eigen rechter spelen en zich opstellen als de knokploeg van het grootkapitaal.”
Zorgelijk is dat de politie aanwezig was bij de demonstratie, maar niet ingreep toen de beveiliging van de RAI de vreedzame demonstranten van XR met geweld verwijderde uit de Masters Expo. Enkelen werden zelfs in de openbare ruimte nog door de beveiligers mishandeld. Een en ander is uitgebreid gedocumenteerd en staat op beeld.
Bronnen:
[1] https://www.nature.com/articles/s41558-025-02325-x?fromPaywallRec=false
[2] https://extinctionrebellion.nl/extinction-rebellion-verstoort-feestje-van-de-superrijken/

Extinction Rebellion doet aangifte tegen geweld door particuliere beveiligers bij de Masters Expo in de RAI in december