Stop Fossil Subsidies: A12 blockade, July 4 12:00, Ring Utrecht
Press

Extinction Rebellion verzwakt betonnen fundering datacenter in aanbouw met waterballonnen met chemische vloeistof

16 July 2026
“Datacenters zijn de uitwassen van het kapitalistische systeem van uitbuiting en genocide”
​​​​​​​

In de nacht van woensdag 15 op donderdag 16 juli hebben rebellen van Extinction Rebellion (XR) de fundering verzwakt van een Microsoft Datacenter in aanbouw in de buurt van Station Sloterdijk. Ze deden dit door waterballonnen gevuld met een mengsel van waterstofperoxide, azijnzuur, zout en acrylverf over het hek op het beton te gooien. Dit zure mengsel tast beton aan en de waterstofperoxide zorgt ervoor dat staal sneller roest. Met de actie sluit XR zich aan bij de Geef Tegengas-campagne tegen de bouw van het datacenter. Datacenters zijn overbodig, funest voor het klimaat en spelen een rol in de genocide van Israel op de Palestijnen.[1] 

Woordvoerder Martijn Dekker: “De strijd tegen datacenters laat goed zien hoe gewone mensen zich verenigen tegen de macht van het grote kapitaal. De klimaat- en ecologische crisis kan niet los gezien worden van de genocide van Israël op de Palestijnen of de strijd tegen de vernietigende werking van AI. Deze wantoestanden komen uit de kokers van dezelfde paar megarijken, dezelfde grote bedrijven. We moeten de handen ineen slaan en ons verzetten tegen de anti-democratische macht van deze kleine groep allerrijksten. Het tegenhouden van de bouw van dit datacenter is daarbij een noodzakelijke stap.”

Geef geen plek aan verboden hyperscaler
Het datacenter in aanbouw bij Station Sloterdijk wordt gebouwd door de Britse ontwikkelaar Pure Data Centers Group en zal gehuurd worden door Microsoft.[2] Het is in drie torens opgedeeld om de regels die zogenoemde ‘hyperscalers’ verbieden te omzeilen[3] en zal een gigantische hoeveelheid stroom verbruiken in een gebied waar toch al stroomtekorten zijn. Het Microsoft Datacenter in Middenmeer bijvoorbeeld gebruikt inmiddels ruim 1% van alle Nederlandse stroom.[4] Dit extra stroomverbruik leidt tot extra verhitting van de aarde.

​​​​​​​Ook verbruiken datacenters enorme hoeveelheden water en zorgen ze voor laagfrequente geluidsoverlast, waar zowel mensen als andere dieren veel last van hebben. En dit terwijl dergelijke datacenters overbodig zijn. Ze worden veelal ingezet voor AI-doeleinden en hoewel AI enkele zinvolle toepassingen kent, is het merendeel ervan onwenselijk: banen verdwijnen en werk van kunstenaars en anderen wordt schaamteloos gestolen om AI-content te genereren.

Microsoft medeverantwoordelijk voor genocide
Dat Microsoft een misdadig bedrijf is staat buiten kijf. In 2025 bleek uit onderzoek van de Guardian dat Microsoft het Israëlische leger had toegestaan om meer dan 200 miljoen uur aan telefoongesprekken van Palestijnen die in de Gazastrook woonden op te slaan in het Microsoft-datacenter in Middenmeer.[5] De informatie die Israël vervolgens uit deze data wist te halen werd gebruikt bij het coördineren van luchtaanvallen en arrestaties. De slogan ‘Microsoft powers genocide’, die tijdens de eerdere Geef Tegengas-actie tegen het datacenter bij Station Sloterdijk werd gebruikt, beschrijft dus exact wat er aan de hand is.

Veiligheidsmaatregelen
Voor Extinction Rebellion is veiligheid een belangrijke vereiste bij het doen van acties, of het nu gaat om een snelwegblokkade of deze actie tegen een datacenter. Zowel waterstofperoxide als azijnzuur kunnen irritatie van de huid opleveren. Daarom hebben de rebellen ervoor gekozen de actie ‘s nachts uit te voeren, op een moment dat er geen bouwvakkers aanwezig zijn, en dragen zij veiligheidsbrillen en maskers tegen de dampen. Het mengsel is pas op de dag van de actie gemaakt. Bij gebruik van deze stoffen zoals de rebellen voor deze actie hebben gedaan is er geen extra risico.

Bronnen
[1] https://www.volkskrant.nl/tech/wereldwijd-groeit-de-weerzin-tegen-ai-en-haar-gulzige-datacenters-het-gros-van-wat-er-in-de-cloud-staat-is-onzin~b511ce15/
[2] https://www.nrc.nl/nieuws/2026/06/12/actiegroep-frustreert-bouw-datacentrum-voor-microsoft-in-amsterdam-a4929976
[3] https://www.nrc.nl/nieuws/2026/01/26/in-amsterdam-komt-een-hyperscale-voor-microsoft-ondanks-het-verbod-op-hyperscales-a4918566
[4] https://www.nrc.nl/nieuws/2026/07/13/datacenter-microsoft-gebruikt-1-procent-van-alle-nederlandse-stroom-google-wil-geen-inzage-geven-in-verbruik-a4932273
[5] https://www.theguardian.com/world/2025/aug/06/microsoft-israeli-military-palestinian-phone-calls-cloud